Restorasyon Amacı Hikayesi

Bornova’nın hem tarihi hem de mimarisiyle öne çıkan köşklerinden biri olan Mattheys Köşkü’nün 2018 yılında Arkas Holding tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları 2023 yılında tamamlandı. Levanten ailelerin arşivlerinde yapılan titiz araştırmalar sonucu aslına sadık kalınarak yenilenen Mattheys Köşkü, Arkas ailesinin hayata geçirdiği proje ile İzmir için yeni bir sanat ve deneyim merkezine dönüşerek “Geleceğe Değer Üretme” vizyonu ile kapılarını yeniden açıyor.

Köşkün birinci katında Arkas Sanat Bornova Mattheys Köşkü adıyla Arkas Halı Koleksiyonu’ndan değerli seçkiler yer alıyor. Mattheys Köşkü’nde Arkas Halı Koleksiyonu’ndan ağırlıklı olarak Batı Anadolu’da, 1600-1850 döneminde üretilmiş 75 halı sergileniyor. Seçki, Uşak bölgesinden Holbein, Bellini, Lotto, yıldızlı Uşak, madalyonlu Uşak, Transilvanya halıları olarak bilinen sütunlu ve mihraplı seccadeler, Gördes, Bergama, Çanakkale, Konya, Milas, Akhisar yörelerine ait halılardan oluşuyor.

Mimar Seda Özen Bilgili’nin yürüttüğü restorasyon çalışmaları sonucunda Mattheys Köşkü’nün bahçesi, ahır ve sera bölümleri renove edilerek Bornova tarihi ve Levanten kültüründen referanslarla yeni yaşam ve kültür alanlarına dönüştürüldü. Özellikle bahçe bölümünde oluşturulan Minyatür Bornova Köşkleri temalı Mini Golf Sahası, Anadolu coğrafyasının ilk golf kulübünün 1905 yılında Levantenler tarafından Bornova’da kurulmuş olması nedeniyle tarihi bir gönderme ve hatırlatma amacıyla özel olarak planlandı. Mathheys Gardens’da İzmir ve özellikle Bornova’nın kültürel tarihinde önemli izler bırakan dokuz köşkün seramik sanatçısı Verda Sipahi tarafından tasarlanan minyatürleri ile kültürel ve ekonomik değerleri yansıtan farklı semboller de yer alıyor.

Mattheys Gardens’da yenilenen bu bölümler geçmişten aldığı güçle “Arkas Arcademia” adı altında birçok yeniliğe, iş dünyasına yönelik eğitimlere ve söyleşilere ev sahipliği yapıyor.

İzmir’in yeni destinasyonu, sanat ve deneyim merkezi Arkas Arcademia ve Arkas Mattheys Köşkü, kendi coğrafyasındaki kültürleri bugünle birleştirerek siz kıymetli misafirlerini tarihi bir deneyim yaşamaya davet ediyor.